Ako vylepšiť rastlinné „mlieka“ čajom

Čajíčkujeme buď z čistej pasie alebo kvôli liečivým účinkom byliniek na trávenie, na spanie, proti chrípke…tak prečo ich nepridať aj do našich domácich rastlinných „mliek“? Bylinky obsahujú kopec živín, takže je fajn ich využívať častejšie.

Príprava:

Buď môžete najskôr pripraviť čaj klasickým lúhovaním a potom ho naliať namiesto čistej vody do Chufamixu, alebo pridáte bylinky priamo do Chufamixu spolu s ostatnými surovinami a tak  pripravíte mlieko. Niektoré bylinky je vhodnejšie pridávať, keď robíte „mlieko“ s horúcou vodou, ale mnohé dodajú chuť a živiny aj za studena, keďže sa v Chufamixe rozmixujú.

bylinkovy_caj

Množstvo byliniek si zvoľte podľa chuti, overte si však odporúčania v herbári, aby ste sa nepredávkovali. Bežne sa odporúčajú približne 2 lyžice byliniek na liter vody. Ak použijete čerstvé bylinky, dajte dvojnásobné množstvo.

Ak kupujete bylinky, zvoľte si ich radšej v bio kvalite (rozdiel je badateľný) a z lokálnych zdrojov – napríklad český Sonnentor má výborné bylinky. Samozrejme si ich môžete natrhať celé priehrštia sami v prírode. Sušte ich po kytičkách zavesené dole hlavou v suchu a tme. Po týždni, keď sú už usušené, ich zveste a skladujte v uzatvorených sklenených pohároch. Bylinky si uchovajú svoje vlastnosti približne rok.

A čo tak si pestovať čerstvé bylinky doma v kvetináčoch a používať ich čerstvé?

bylinky_v_kvetinaci

Niekoľko nápadov na použitie s Chufamixom:

Stévia na osladenie

Je veľmi vhodná na nekalorické a neglykemické sladenie rastlinných „mliek“ namiesto sladenia klasickými sladidlami. Dodáva „mlieku“ nevšednú chuť po aníze a sladkom drievku.

Medovka na upokojenie

Skombinovali sme ju s konopným „mliekom“. Nahradí citrón, keď ho zrovna nemáte poruke.

Mäta na trávenie

Dodá „mliekam“ osviežujúcu chuť. Výborné ako letný nápoj!

Žihľava na detoxcajicek

Keď pridáte malé množstvo do akéhokoľvek rastlinného „mlieka, nie je ju skoro vôbec cítiť. Takto môžete ľahko prepašovať fantastickú liečivú silu žihľavy do pohárov vašich nič netušiacich rodinných príslušníkov :) Aby ste dokonale zmiatli ich zmysly, pridajte kakao na zamaskovanie zelenej farby. Ako inšpiráciu máme pre vás tento recept na žihľavové mlieko s lieskovcami.

Bobuľoviny na dodanie vitamínov

Skúšali sme ovsenné „mlieko“ ochutené sušenými bobuľami. „Mlieko“ získa peknú ružovú farbu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.