Základné rady k výrobe rastlinných mliek

Radi by sme s vami zdieľali naše skúsenosti s výrobou mnohých rastlinných mliek v Chufamixe. Je to neustály proces učenia, ku ktorému prispelo veľa ľudí z rôznych kútov sveta.

Teplota vody

Rôzne suroviny si vyžadujú rôznu teplotu vody. Extrakcia je ideálna ak používame:

horúcu vodu

okolo 60°C, ale nie viac ako 80°C pre:

  • obilniny – vločky, alebo celé zrno (ryža, špalda, ovos,…)
  • tvrdé semená (quinoa, sezam, konope)

studenú vodu

  • orechy
  • predvarené strukoviny ako sója
  • mäkšie a namočené semená (chia, ľan)

Rôzne suroviny

Každá surovina má iné výživové vlastnosti a tiež môžme dosiahnuť rôznu hustotu výsledného mlieka. Mlieka s orechmi sú hustejšie ako obilninové (napr. ryžové). Ale zase ovsené, ľanové alebo chia vytvárajú želatínovú konzistenciu.

Použite surové, olúpané ingrediencie. Mäkké orechy ako kešu, pistácie, vlašské orechy, makadamiové orechy nemusíte vopred namáčať. Obilniny vo forme vločiek môžete tiež použiť hneď.

Sója a celozrnné obilniny sa musia variť 10-30 minút predtým, ako z nich pripravíme nápoj. V surovom stave sú príliš tvrdé, alebo toxické. Celozrnné obilniny (zrná), tvrdé orechy (mandle, lieskovce,..) a tvrdšie semená (sezam, quinoa, chia) môžme namiesto varenia namočiť na 2-12 hodín pred výrobou nápoja.

Mixér

Pri mixovaní tyčovým mixérom používame najnižšiu rýchlosť. Mixovanie trvá približne 1-2 minúty. Záleží od tvrdosti a veľkosti surovín.

Pri výrobe mliek zo semien odporúčame použiť najvyššiu rýchlosť, keďže malé semienka utekajú medzi nožmi mixéra. Tiež je dobré použiť iba pol litra vody, aby sme zhustili objem semienok vo vode. Tyčový mixér pri najvyššej rýchlosti môže vytvoriť silný vír, ale žiadne nebezpečie nehrozí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.